امروز جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

بعضاَ افرادی بالای منبر می‌روند که خودشان نیاز به تربیت دینی دارند


حجت‌السلام والمسلمین منتجب نیا با بیان اینکه بعضا افرادی بالای منبر می‌روند که خودشان نیاز به تربیت دینی دارند، اظهار کرد: «منبر» سابقه درخشانی دارد و الان هم آن قداست و حرمت را دارا است، اما لوازمی دارد یعنی هر کسی نمی تواند بالای منبر قرار بگیرد.
کد خبر: 1328
زمان انتشار: 1 شهریور 1401 - 20:35 بعد از ظهر

حجت الاسلام والمسمین رسول منتجب نیا در گفت و گو با شفقنا با اشاره به ضرورت رعایت ادب در منبر گفت: اولین منبر در اسلام در زمان پیامبر اکرم(ص) شکل گرفت و داستان ستون حنانه را شنیدید که پیامبر(ص) به تنه درختی تکیه می دادند و اصحاب رفتند و منبری را تهیه کردند و پیامبر(ص) روی آن قرار گرفتند. امام سجاد(ع) بعد از واقعه عاشورا در مسجد در حضور یزید که قرار گرفتند، خطیب بالای منبر می‌رود و به پیامبر(ص) و امام علی(ع) و امام حسین(ع) توهین می کند و امام سجاد(ع) خطاب به او می‌فرماید« از این چوب‌ها پایین بیا تا من صحبت کنم». حضرت از منبر به چوب تعبیر می کند، زیرا آن فردی که بالای منبر قرار گرفته بود شایستگی بالای منبر رفتن را نداشت و خطاب به آن شخص می فرمایند «تو رضایت یزید را با خشم پروردگار خریدی».

وی در ادامه افزود: بنابراین منبر، تریبون سنتی اسلام است و علما و اولیای الهی بالای آن قرار می گرفتند و تبلیغ دین و مذهب می کردند. منبر برکات زیادی داشت و انسان های زیادی پای آن تربیت می‌شدند. این منبر سابقه درخشانی دارد و الان هم آن قداست و حرمت را دارا است، اما لوازمی دارد یعنی هر کسی نمی تواند بالای منبر قرار بگیرد مثلا افراد اخلاق مدار، شایسته، خوش سابقه، باسواد و اسلام شناس باید بالای آن بروند که با معیار دین صحبت کنند.

آقای منتجب نیا تسلط منبری‌ها بر مقتضیات زمان و مکان را از ضروریات منبری ها عنوان کرد و گفت: منبری باید به شرایط موجود جهان مسلط باشد و کسی که بالای منبر می رود نمی‌تواند مباحث 100 سال قبل را بیان کند. همچنین منبری باید خوش بیان بوده و صاحب فصاحت و بلاغت باشد؛ وقتی حضرت موسی(ص) برای مبارزه با فرعون مامور می شود، می فرماید«رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَهً مِّن لِّسَانِی» «خدایا سینه‌ام را برایم بگشا و گره از زبان من بردار و هارون را شریک من قرار بده» چراکه هارون سخنور ماهری بود. فصاحت و بلاغت یکی از وجوه اعجاز قران کریم است که در همه دوره های تاریخ، علما و ادبا را به خودش جذب کرده است.

وی با بیان اینکه هر کسی مجاز نیست بالای منبر برود و در این خصوص باید محدودیت ایجاد شود، گفت: بعضی از مداحان بالای منبر می روند و از کتاب های غیر معتبر مطالبی را بیان می کنند و بعضا شروع به دروغ گفتن می کنند؛ درحالی که درگذشته، منبر جای فقها و مجتهدان بود؛ متاسفانه بعضا افرادی بالای منبر می روند که خودشان نیاز به تربیت دینی و تقوا دارند و حرف هایی می زنند که بر خلاف شریعت اسلام است. همچنین برخی از ائمه جمعه آبروی نماز جمعه را برده‌اند و جوانان را از اسلام و انقلاب بیزار کردند. بعضا منبری که باید دعوت به تقوا، دین و اخلاق بکند، به مرکزی برای فحاشی کردن و تهمت زدن تبدیل شده است؛ البته در کشور ما منابر در اختیار یک گروه قرار دارد و کسانی که نسبت به وضع موجود انتقاد داشته باشند، نه بالای منبر جایی دارند و نه در مساجد. حتی مداحی که بخواهد به وظیفه خود عمل کند او را از مداحی هم محروم می کنند.

آقای منتجب نیا خاطرنشان کرد: امروز صدا و سیما در اختیار افرادی قرار گرفته است که بیشتر تملق و چاپلوسی کنند؛ درحالی که این روش کاملا غیر اسلامی است و تاثیرش این است که جوان ها روز به روز از پای منابر و مساجد بیزار می‌شوند. البته مساله دستجات عزاداری فرق می کند زیرا در همین دستجات، اگر کسی بالای منبر برود و اینچنن سخن بگویند، جوانان مجلس را ترک خواهند کرد؛ بعضی از منبرهایی که باید مروج اسلام و اخلاق باشد، امروز مروج نفاق، دورویی، تملق، بداخلاقی، گناهان کبیره و تهمت شده و کسی نیست که جلوی این حرکت را بگیرد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری