امروز سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲

منتجب‌نیا: تیم دیپلماسی در حال باج دادن به روس‌ها است


کد خبر: 1291
زمان انتشار: 5 مرداد 1401 - 14:54 بعد از ظهر

به گزارش سایت دیده‌بان ایران، تا چند روز دیگر دومین سال فعالیت رسمی دولت سیزدهم آغاز می‌شود و بخش زیادی از جامعه همچنان منتظر تحقق وعده‌هایی هستند که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ از سوی سید ابراهیم رئیسی مطرح شد. وعده‌هایی که به نظر می‌رسد در حد شعار باقی مانده و هر روز موجی از نارضایتی را در میان مردم ایجاد می‌کند.

نوع برخورد دولتی‌ها با مشکلات فعلی، به ویژه در حوزه اقتصاد نیز در یکسال گذشته موجب شده تا بسیاری از کارشناسان و اقتصاددان به این نتیجه برسند که دولت تلاش می‌کند موانع پیش روی خود را با گفتار درمانی و به صورت دستوری حل و فصل کند. رفتاری که به شدت در کلام شخص رییس‌جمهور و البته معاون اول وی مشهود است.

در همین رابطه  یک سیاستمدار سرشناس با نقد تیم حاضر در کابینه سیزدهم در گفتگو با دیده بان ایران تاکید می کند؛ وجود افراد غیر متخصص و ناکارآمد موجب شده تا مشکلات معیشتی و اقتصادی هر روز افزایش پیدا کند و اقشار ضعیف جامعه تحت فشار قرار بگیرند.

او می‌گوید؛ با گنده گویی و بلوف زدن نمی‌توان مشکلات را حل کرد و لازم است یک بدنه کارشناسی و باتجربه در رأس امور قرار بگیرد. هرچند وقتی یک مسؤول از سواد کافی برخوردار نباشد، تلاش می‌کند عده‌ای بله قربان گوی بیسواد را در تیم کاری خود به کار بگیرد تا از نظر جایگاه و دانش از آنها بالاتر بماند.

.

هیچکدام از وعده‌های انتخاباتی رئیسی محقق نشد

.

حجت‌الاسلام والمسلمین رسول منتجب نیا دبیرکل حزب جمهوریت در گفت‌وگو با سایت دیده‌بان ایران در رابطه با عملکرد یکساله دولت سیزدهم در زمینه‌های مختلف، اظهار کرد: آقای رئیسی در ایام انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ شعارهایی را مطرح کردند که بخشی از جامعه را به خود جذب کرد. اما با گذشت حدود یکسال از آغاز به کار کابینه تحت هدایت آقای رئیسی، هیچکدام از شعارهای مطرح شده از جانب ایشان محقق نشده است.

وی یادآور شد: سید ابراهیم رئیسی و همفکران او در ایام مبارزات انتخاباتی ضمن انتقاد از دولت آقای حسن روحانی تأکید می‌کردند که؛ وضع معیشتی مردم خراب است، نرخ تورم افزایشی شده و سفره مردم کوچک شده و زندگی و‌ معیشت مردم به تحریم‌ها گره خورده است.

.

تورم در حال ثبت رکوردهای تاریخی است

.

این روحانی سیاستمدار اضافه کرد: آقای رئیسی و همفکران او مدعی بودند که پس از ورود به دولت، ضمن بهبود وضعیت معیشتی مردم و کاهش نرخ تورم تا حدود صفر درصد، اقتصاد و معیشت را کاملا از موضوع تحریم‌ها جدا خواهند کرد.

منتجب نیا تصریح کرد: وضعیت معیشتی مردم روز به روز در حال خراب تر شدن است و اوضاع اقتصادی کشور نیز شکل نابسامانی به خود گرفته‌ و علاوه بر کوچک شدن سفره‌های مردم؛ تورم در حال ثبت رکوردهای تاریخی بعد از انقلاب اسلامی است.

دبیرکل حزب جمهوریت با یادآوری قیمت اجناس و مایحتاج زندگی مردم در سال‌های قبل، بیان داشت: قیمت برخی از کالاها و خدمات تنها در یکسال گذشته به چیزی در حدود ۲ تا ۵ برابر افزایش پیدا کرده، واکنش دولت نیز به این گرانی‌ها، وعده روزهای بهتر در آینده نزدیک شده است.

.

رئیسی یک سخن بچه‌گانه را مطرح و بعداً مجبور به تکذیب آن شد!

.

وی با انتقاد از بیان برخی صحبت‌ها از سوی رئیسی در آخرین نطق تلویزیونی خود، خاطرنشان کرد: آقای رئیسی در پخش زنده تلویزیونی اعلام کرد که بخشی از گرانی‌ها در سال آینده اعمال خواهد شد و افزایش قیمت‌ها محدود به امسال نخواهد بود. فردی که در قامت رییس‌ یک دولت قرار دارد هیچگاه به بیان مطالب غیرعاقلانه نمی‌پردازد و همواره درباره فردا و سال‌های آینده با امید صحبت می‌کند.

وی گفت: به قدری سخنان آقای رئیسی اشتباه و بچه‌گانه بود که خود او حرف‌های مطرح شده را انکار و‌ تکذیب کرد.

منتجب نیا با ابراز تأسف از بی‌توجهی دولت به زندگی اقشار آسیب‌پذیر، عنوان داشت: پنج ماه از سال جاری گذشته و دولت و شخص رییس‌جمهور همچنان وعده رسیدگی و افزایش حقوق بازنشستگان را می‌دهد. با وجود اعتراضات بسیار فراوان بازنشستگان در سراسر کشور، شاهد بودیم که تنها ۱۰ درصد به مستمری ایشان اضافه شد، در حالیکه تنها در سال جاری نرخ تورم عددی بالاتر از ۴۵ درصد را ثبت کرده است.

این چهره سرشناس سیاسی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که آیا واقعا دولت سیزدهم توانسته اقتصاد را به تحریم‌ها وابسته نکند، بیان داشت: وابسته ندانستن اقتصاد کشور به شرایط تحریمی یک حرف کاملا بی ربط است. وقتی نفت صادراتی کشور خریدار ندارد و بخش زیادی از تولید نفت کشور نیز با چندین ترفند به قیمت پایین به فروش می‌رسد، باید دولت به صورت صادقانه به مردم اعلام کند که مشکلات اقتصادی فعلی ریشه در تحریم‌ها دارد.

.

ضعیف ترین ستاد اقتصادی بعد از انقلاب در دولت مستقر شده است 

.

دبیرکل حزب جمهوریت اظهار داشت: زمانی دولت می‌تواند دم از عدم وابستگی اقتصاد به تحریم‌ها بزند که یک اقتصاد قوی، سالم و مردمی داشته باشد، اما شاهد هستیم که اقتصاد فعلی تحت هدایت دولت سیزدهم بسیار مشکل دارد و ضعیف‌ترین ستاد اقتصادی پس از انقلاب اسلامی نیز هدایت امور را به دست گرفته است.

وی گفت: بخش زیادی از اقتصاددانان شاخص تأکید می‌کنند که بخش مهمی از اقتصاد امروز ایران تحت تاثیر تحریم‌ها است. البته در بخش دیگر سوء مدیریت نیز گریبان اقتصاد امروز ایران را گرفته و متاسفانه دولت سیزدهم شهامت ندارد تا در این دو موضوع حقایق را به مردم بگوید.

اقتصاد ایران ورشکسته شده است

منتجب نیا تصریح کرد: باید بپذیریم که اقتصاد ایران ورشکسته شده و دولت نیز در این حوزه کاملاً ناموفق عمل کرده است. این موضوع را نیز اکثر اقتصاددانان تأیید می‌کنند و حتی اعلام می‌کنند که وضعیت بسیار بدی برای اقتصاد کشور در پیش رو است.

.

دولت بگوید بر اساس کدام تئوری اقتصادی عمل می‌کند

.

این روحانی سیاستمدار با خطاب قرار دادن کابینه سیزدهم، بیان داشت: دولت باید بگوید که بر اساس کدامین تئوری اقتصادی مدعی بهبود شرایط و عدم گره خوردن مشکلات موجود با تحریم‌ها است. واقیعت این است که بسیاری از کارشناسان خبره اقتصادی فعالیت‌های دولت را تأیید نمی‌کنند و حتی سیاست‌های فعلی را نیز محکوم می‌کنند.

منتجب نیا با توصیه به دولتمردان، بیان داشت: زمان برای دولت به سرعت در حال سپری شدن است و باید تمامی اعضای کابینه به صورت شفاف و صادقانه با مردم صحبت کنند. متاسفانه این افراد همواره دم‌ از شفافیت می‌زنند اما در عمل در بالاترین سطح پنهان‌کاری می‌کنند.

.

به هر دری می‌زنند تا برجام را احیا کنند

.

دبیرکل حزب جمهوریت در مواجهه با این پرسش که تکلیف «برجام» با وجود سیاست‌های فعلی از سوی دولت چه خواهد شد، ابراز داشت: دولت برخلاف آنچه پیش از درباره برجام گفته بود عمل کرد‌. کسانی که امروز در کابینه حضور دارند پیش از می‌گفتند برجام «خیانت به ملت» و «وطن‌فروشی» است، اما همین افراد امروز به هر دری می‌زنند تا این توافق را احیا کنند.

.

تیم دیپلماسی در حال باج دادن به روس‌ها است

.

وی با انتقاد شدید از برخی رفتارهای تیم دیپلماسی دولت در حوزه سیاست خارجی، بیان داشت: شاهد هستیم که تیم دیپلماسی فعلی برای رسیدن به اهداف خود در برجام به کشور روسیه و برخی دیگر باج می‌دهد، اما با وجود چنین اقداماتی نیز هنوز توفیقی در زمینه برجام حاصل نشده است.

منتجب نیا خاطرنشان کرد: دولت باید صادقانه درباره مشکلات پیش آمده در برجام و نقش روس‌ها در این اتفاق با مردم صحبت کند. هرچند شاهد هستیم که وزیر امور خارجه کشورمان به جای گفتن حقایق تأکید می‌کند؛ روسیه باید از برجام منتفع شود که این سخنان هیچ منطقی با حوزه منافع ایران در این توافق ندارد.

.

دولت در بالاترین سطح پنهان کاری می‌کند

.

وی تصریح کرد: دولت موظف است به صورت شفاف با مردم صحبت کند، زیرا عدم صداقت موجب شده تا مردم نسبت به مسؤولین، نظام و انقلاب و حتی اسلام بدبین شوند.

این روحانی سیاستمدار با نقد افراد حاضر در دولت سیزدهم، اظهار داشت: بسیاری از کسانی که در دولت حاضر هستند، سابقه اجرایی و تحصیلات کافی ندارند و متاسفانه سیاست، فرهنگ و اقتصاد ایران به دست این افراد سپرده شده است.

.

با گفتار درمانی می‌خواهند مشکلات را حل کنند!

.

منتجب نیا درباره دلایل عملی نشدن شعارها و وعده های دولت به دیده بان ایران گفت: شاهد نوعی گفتار درمانی از سوی دولتی‌ها هستیم. هر روز از سوی مقامات ارشد دولتی بیان می‌شود که مشکلات «باید» حل شود! این سخنان در حالی مطرح می‌شود که عامل مشکلات و سختی‌های فعلی همین مسؤولان دولتی هستند و باید خود این افراد در مقام اجرا اشکالات موجود را برطرف کنند.

دبیرکل حزب جمهوریت ادامه داد: اعضای کابینه سیزدهم به گونه‌ای صحبت می‌کنند که انگار مردم باید پاسخگوی آنها باشند و آنها وظیفه دارند مشکلات را حل کنند. چنین رفتاری تا کنون از سوی هیچ دولتی پس از انقلاب دیده نشده است.

این چهره سیاسی سرشناس در مواجهه با این سوال که نقش آقایان «مخبر» و «محسن رضایی» را در تیم اقتصادی دولت چگونه ارزیابی می‌کند، به دیده بان ایران گفت: باید یک اقتصاددان دوره‌های مختلفی را دیده باشد و در عرصه عمل نیز کسب تجربه کرده باشد. بسیار مهم است افرادی که در جایگاه هدایت تیم اقتصادی دولت قرار می‌گیرند در کارنامه خود اداره بخش‌های مهم اقتصادی را داشته باشند.

وی ادامه داد: افرادی همچون آقایان مخبر و رضایی سابقه چندانی در حوزه اقتصاد ندارند. علاوه بر این دو نفر؛ کسانی در بخش اقتصادی به کار گرفته شده‌اند که هیچ اطلاعی از حوزه کاری خود ندارند و به نوعی صفر کیلومتر هستند.

.

عده‌ای می‌خواهند همچون دوران جنگ با گنده‌گویی کارها را به پیش ببرند

.

این روحانی سیاستمدار تصریح کرد: متاسفانه کسانی کار اقتصادی دولت را به دست گرفته‌اند که فقط اهل «بلوف» زدن هستند. این افراد با «گنده گویی» به مردم وعده‌های مختلف می‌دهند. در دوران جنگ هم این افراد حضور داشتند با فریب برخی از مسؤولان برای کشور هزینه تراشی کردند.

منتجب نیا تصریح کرد: فردی که سابقه اجرایی در یک نهاد بدون سیستم و تشکیلات را دارد نمی‌تواند در جایگاه هدایت یک تیم اقتصادی و نظام قانونمند جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد. قطعا استفاده از این افراد ناکارآمد یک ظلم در حق مردم و کشور است.

دبیرکل حزب جمهوریت بیان داشت: متاسفانه کسانی در دولت فعلی حضور دارند که در قواره کار اجرایی و تخصصی نیستند و آنها را باید «کوتوله» و «بی تعهد» دانست.

 

وی با رفتارشناسی برخی از مسؤولان حاکمیتی، اظهار داشت: در کشور کسانی که در جایگاه مسؤولیت قرار می‌گیرند تلاش می‌کنند افرادی را به کار بگیرند که به لحاظ دانش و تخصص یک سر و گردن از خود آنها پایین تر باشد. این افراد چون سابقه اجرایی و تحصیلات بالا ندارند، به دنبال استفاده از افراد «بله قربان گو» و کم سواد می‌روند.

.

نگران آینده هستم، زیرا…

.

منتجب نیا در پایان گفت: امروز یک طیف بله قربان گو در دولت حاضر شده‌اند که فاقد سابقه کافی و علمی هستند. این نگرانی وجود دارد که این افراد وضعیت کشور را در ماه‌های پیش رو بدتر نیز کنند. کارنامه این افراد در تمامی بخش‌ها از جمله مسکن، اقتصاد و‌… بسیار ضعیف بوده مشخص نیست با حضور چنین افرادی چه اتفاقاتی برای کشور رقم بخورد.

منبع: سایت دیده بان ایران- سید سجاد موسوی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری