منتجب نیا گفت: آقای احمدی نژاد یک عنصر و نیروی سوخته شده است. هم خود آقای احمدی نژاد، هم اطرافیان و هم مردم می دانند که نظام دیگر تحمل ایشان را ندارد.
رسول منتجب نیا،‌ دبیرکل حزب جمهوریت و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آریا در خصوص دلایل عدم وحدت در اصلاح طلبان، اظهار داشت: دو جریان فکری با تفاوت های ماهوی در کشور وجود دارد. دیدگاه ها و ماهیت فکری این دو جریان کاملا با هم متفاوت است. یکی از تفاوت هایی که بین اصولگرایان و اصلاح طلبان وجود دارد این است که اصولگرایان در عرصه سیاسی پادگانی عمل می کنند؛ یعنی فرماندهی و فرمانبری بین شان حاکم است. به این صورت که یک یا چند شخصیت نظر می دهند و بقیه تعمدا بدون چون و چرا عمل می کنند و اگر سوالی وجود داشته باشد به خود اجازه طرح را نمی دهند. در جریان اصلاحات چنین رویه ای وجود ندارد. تمام اصلاح طلبان از پایین ترین رده تا بالاترین رده صاحب نظر هستند و به خود اجازه می دهند اظهار نظر و دیگران را تخطئه کنند. به هر حال این جرات و جسارت را دارند که نسبت به بالاترین رده جریان اصلاحات هم انتقاد و سوال کنند. اما این موضوع به جهاتی خوب و از بعضی جهات مشکل دارد. مشکل است چراکه معمولا هر کسی حرف خود را می زند؛ لذا از آنجایی که اصلاح طلب است پای اصلاح طلبان تمام می شود و دیگران هم چوب اظهار نظرات و کارای او را می خورند.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه اضافه کرد: برای حل این مشکل راه کارهایی وجود دارد. بنده همیشه این نظر را داشتم و از سال 92 به بعد به سران اصلاحات گفتم که تعدادی از بزرگان اصلاح طلب بنشینند، راهنمایی و هدایت کنند. چارچوب ها را مشخص و خطی مشی را تدوین کنند و به اصلاح طلبان ارائه کنند. در عین حال به آن ها اجازه دهند که خودشان با افراد و احزاب اصلاح طلب کار  و تلاش کنند و در کارشان دخالت نکنند. اما متاسفانه این کار عملی نشد. هرگاه خواستند وحدتی ایجاد کنند، جمعی خود را حاکم فرض کردند که باید تصمیم بگیرند و دیگران اطاعت کنند. این موضوع ایجاد مشکل می کند. مشکل اول اینکه این تز با ماهیت اصلاحات کاملا مغایر است. یکی از ویژگی های اصلاحات و ماهیت اصلاح طلبی آزادی در فکر، اندیشه، اظهار نظر و کورکورانه عمل نکردن است. اما این روش موجب می شود اصلاح طلبان هم با اصولگرایان در این زمینه همراه شوند؛ با این تفاوت که اصولگرایان براساس تکلیف شرعی عمل می کنند اما اصلاح طلبان این موضوع را تکلیف شرعی نمی دانند، فقط می گویند فلان شخص یا گروه چنین چیزی را گفته است. این مسئله موجب وحدت که نمی شود هیچ؛ بلکه به اختلافات دامن می زند.
وی افزود: همیشه هم گفته ام که بهتر است اینگونه مسائل و تصمیم گیری در این موارد به احزاب واگذار شود و بزرگان اصلاح طلب آن ها را هدایت و راهنمایی کنند. به هر صورت با توجه به اینکه به انتخابات 1400 نزدیک می شویم باید وحدت ایجاد شود. اما وحدت باید وحدت منطقی و با حفظ حرمت افراد باشد. لذا در این مسیر باید از ظرفیت ها و راهنمایی های بزرگان اصلاح طلب استفاده شود ولی هیچکس و هیچ حزبی خود را پدرخوانده جریان اصلاحات نداند.
منتجب نیا پیرامون نقش رئیس دولت اصلاحات در جریان اصلاحات، خاطرنشان کرد: قطعا آقای خاتمی شخصیت مورد علاقه اکثریت مردم است و اصلاح طلبان همگی به ایشان علاقه مند هستند. اما ایشان هم مثل بقیه باید راهنمایی و حمایت کنند و تذکر دهند. کسی نباید شخص را به جای جبهه یا جریان قرار دهد. از شخصیت ها باید برای تقویت کشور،‌ تقویت نظام و تقویت احزاب استفاده شود. از اینگونه شخصیت ها باید برای استحکام جریان تحزب استفاده شود. شخصیت ها با تحزب و نظام حزبی مغایرت دارند. باید تلاش کنیم نظام حزبی بر کشور حاکم شود. این امر تحقق پیدا نمی کند مگر اینکه شخصیت ها، شخصیتشان را فدای تحزب و خرد جمعی کنند.
‌دبیرکل حزب جمهوریت تاکید کرد: اصلاح طلبان فعلا در تلاش برای رسیدن به وحدت هستند. قطعا زمانی که اصلاح طلبان به وحدت نظر برسند آقای خاتمی هم حمایت می کنند و از ظرفیت ایشان هم استفاده می شود. هدایت و حمایت شخصیت ها و بزرگان اصلاح طلب واجب است اما دخالت و امر و نهی اصلا موضوع مناسبی نیست.
وی در خصوص گزینه های احتمالی مطرح شده از سوی اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 نیز اظهار داشت: گزینه هایی که به عنوان کاندیداهای اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 مطرح می شوند تنها گمانه زنی برخی افراد است. اصلاح طلبان اگر به وحدت نظر برسند و اگر این امر محقق شود و اصلاح طلبان با یک کاندیدای واحد در انتخابات شرکت کنند، امید موفقیتشان خیلی بالاست.
این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه اصلاح طلبان به دلیل اینکه از آقای روحانی حمایت کردند، باید مسئولیت اشکالات و ضعف های دولتشان را بپذیرند، تاکید کرد: اصلاح طلبان باید بخشی از مسئولیت ها را بپذیرند. به این دلیل که مردم به آن ها اعتماد کردند و آقای روحانی هم اگر حمایت اصلاح طلبان نبود قطعا رای نمی آورد. منتهی نکته ای وجود دارد و آن هم اینکه اصلاح طلبان می گویند زمانی که از آقای روحانی حمایت کردیم؛ باید بین بد و بدتر انتخاب می کردیم. لذا شرایط کشور را به گونه ای دیدیم که تنها آقای روحانی می تواند این بحران را مدیریت کند و شرایط را اصلاح کند. چرا که دولت گذشته کاری کرده بود که وضعیت داخلی و بین الملل ما به قدری خراب بود که هر کس نمی توانست بحران را مدیریت و از بین ببرد. پس به ناچار سراغ آقای روحانی رفتیم. از طرفی همه شعارهای آقای روحانی هم در سال 92 و سال 96 شعارهای اصلاح طلبانه بود. اما در خصوص ضعف هایی که آقای روحانی داشته و دارند، اصلاح طلبان به ایشان از ابتدا نقدهایی داشتند، اینگونه نیست که اصلاح طلبان دربست و چشم بسته از آقای روحانی حمایت کرده و می کنند.
وی افزود: البته گله هایی را از برخی دوستان دارم،‌ که باید در سال 96 چارچوب هایی را مشخص می کردیم و حمایت ما از آقای روحانی حمایت مشروط می شد؛ که این امر محقق نشد و برخی بزرگان اصلاح طلب با آقای روحانی بستند و بدون قید و شرط از او حمایت کردند. در حال حاضر هم هیچ راهی وجود ندارد که اصلاح طلبان بتوانند سلب مسئولیت کنند و بگویند ضعف ها قبول نداریم و نمی پذیریم. لذا باید هزینه حمایتشان را بپردازند.
منتجب نیا در خصوص شنیده ها برای حضور احمدی نژاد در انتخابات نیز تصریح کرد: آقای احمدی نژاد یک عنصر و نیروی سوخته شده است. هم خود آقای احمدی نژاد، هم اطرافیان و هم مردم می دانند که نظام دیگر تحمل ایشان را ندارد. منتهی اینکه چرا آقای احمدی نژاد همچنان دست و پا می زند این است که می خواهد نامش در تاریخ و قهرمان باقی بماند و محو نشود. خود آقای احمدی نژاد هم می داند با وجود این ساختار و این سیستم دیگر جایی برایش وجود ندارد.
وی پیرامون موضعش درباره برجام هم اظهار داشت: برجام یک توافق بین المللی بود و کلیت نظام آن را دنبال کرده است. تصمیم یک دولت یا یک وزیر خارجه خاص نبوده است. کلیت نظام، قوای سه گانه و رهبر معظم انقلاب روی برجام نظر داشتند و توافق انجام شد. اما ترامپ آمد، برجام را پاره کرد و مشکلاتی ایجاد شد. اگر برجام طبق روال پیش رفته بود چنین مشکلاتی ایجاد نمی شد. در حال حاضر هم اگر رئیس جمهور جدید آمریکا بخواهد به برجام برگردد و تحریم ها را لغو کند؛ ایران هم پای تعهداتش است و مشکلات بین المللی تا حد زیادی حل می شود.
‌دبیرکل حزب جمهوریت در خصوص میزان مشارکت مردم در انتخابات آینده نیز گفت: معمولا قبل از انتخابات نوعی یخ زدگی سیاسی را شاهد هستیم. اما هر چه به انتخابات نزدیک تر می شویم مردم حساس تر می شوند. فکر می کنم حضور بانوان در انتخابات 1400 باعث بالا رفتن مشارکت می شود. حضور یکی دو نفر کاندیدای زن در انتخابات ریاست جمهوری و حمایتشان؛ میزان مشارکت را به شدت بالا می برد.

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد